Rådgiverbørs skal booste væksten i danske virksomheder
Væksthus Midtjylland lancerer den 19. november en landsdækkende, elektronisk rådgiverbørs. Med rådgiverbørsen kan virksomheder hurtigt og nemt finde frem til de rådgivere blandt eksempelvis revisorer, advokater og konsulenter, der kan hjælpe dem videre på vejen mod vækst. Både Økonomi- og Erhvervsminister Lene Espersen og adm. direktør Charlotte Jepsen fra FSR ser rådgivere som afgørende for væksten.
Den rette rådgivning er en vigtig brik i at sikre fortsat udvikling og vækst blandt danske iværksættere og vækstvirksomheder. Derfor lancerer Væksthus Midtjylland en ny, internetbaseret rådgiverbørs på Rådgiverkonferencen i Århus den 19. november. Målet med det unikke værktøj er at gøre det nemt og hurtigt at finde de rette rådgivere, hvilket ifølge Økonomi- og Erhvervsminister Lene Espersen har stor værdi for virksomhedernes udvikling og dermed også resten af samfundet.
”Iværksættere er vigtige for samfundsøkonomien, også i en krisetid. Det gælder ikke mindst vækstiværksættere og vækstvirksomheder, som hurtigt skaber nye jobs og en høj omsætning - og dermed bidrager til at udvikle velstanden i Danmark.”
Rådgiverbørsen er udviklet af Væksthus Midtjylland og indeholder Væksthusets rådgivere fra hele landet. På sigt er det planen, at også rådgivere fra landets øvrige Væksthuse vil indgå i databasen. Værktøjet giver virksomhederne mulighed for at søge efter rådgivere som revisorer, advokater og konsulenter ud fra specifikke kvalifikationer, beliggenhed og tidligere referencer. Derudover giver rådgiverbørsen gode råd og praktisk information om, hvordan virksomhederne bedst kan udarbejde aftaler med eksterne rådgivere.
Understøtter helstøbt forløb
Ud over at skabe overblik over rådgivermarkedet for iværksættere og vækstvirksomheder skal værktøjet også vær med til at sikre et helstøbt vækstforløb fra de lokale erhvervsråd og -centre over de fem regionale Væksthuse og til de mange rådgivere, der kan styrke virksomhedernes vækst. Lene Espersen lægger stor vægt på et tæt samarbejde til fordel for virksomhederne:
”Den rette rådgivning på det rette tidspunkt er afgørende for iværksætternes overlevelse og vækst. Samarbejdet mellem Væksthusene, de private rådgivere og den lokale erhvervsfremme giver alle iværksættere én samlet indgang til relevant rådgivning.”
De lokale erhvervsaktører forestår en generel og grundlæggende sparring med virksomhederne. Efterfølgende kan iværksættere og vækstvirksomheder henvises til Væksthusene, der varetager en mere specialiseret sparring og en kortlægning af vækstpotentialet. På baggrund heraf henviser Væksthusene til private rådgivere.
En undersøgelse viser, at Væksthusene allerede har succes med at formidle kontakt mellem virksomheder og forskellige rådgivere. Således har 78 procent af Væksthusenes brugere købt rådgivning i forbindelse med etablering eller udvikling af deres virksomhed, mens det kun gælder for 63 procent af de virksomheder, som ikke har været i kontakt med Væksthusene.
Rådgivere hilser børs velkommen
Også rådgiverne vil få gavn af rådgiverbørsen, da de kan bruge det internetbaserede værktøj til at markedsføre deres ydelser og komme i kontakt med den store målgruppe af virksomheder, som er i kontakt med Væksthusene. Adm. direktør Charlotte Jepsen fra FSR Foreningen af Statsautoriserede Revisorer hilser initiativet velkommen:
”Mange virksomheder har det svært i øjeblikket. Rådgivning er en af vejene for at komme tilbage på vækstsporet. Rådgiverbørsen er et godt initiativ, fordi den konkret kan hjælpe iværksættere og vækstvirksomheder til at finde den rette rådgiver. Vi har en fælles mission i at løfte flere virksomheder ind i et vækstforløb, og her er rådgiverbørsen et stort skridt i den rigtige retning.”
Netop i udviklingen af vækstvirksomheder ligger rådgiverne typisk inde med stor ekspertise og kendskab til ’best practice’ på alle niveauer, der både har stor værdi nu og her, men også gør dem i stand til at følge iværksættere og vækstvirksomheder, selvom behovene ændrer sig undervejs.
”Med udgangspunkt i vores egen verden kan revisor hjælpe med alt fra risiko- og økonomistyring til mere strategisk virksomhedsrådgivning om eksempelvis kapitalstruktur og investeringer. Med en revisor som nærmeste rådgiver, er virksomheden godt rustet til at søge nye investeringspartnere eller for eksempel søge ud på eksportmarkederne,” forklarer Charlotte Jepsen.
Yderligere oplysninger:
Projektleder Anna Maria Sønderholm, Væksthus Midtjylland, tlf. 96 42 65 53 / 20 99 17 09.
Adm. direktør Charlotte Jepsen, FSR Foreningen af Statsautoriserede Revisorer, tlf. 33 69 10 98 / 40 44 45 76.
Vedrørende kommentar fra Lene Espersen: pressesekretær Erik Ljunggreen. tlf. 40 18 43 46, elj@oem.dk.
Fakta om Rådgiverbørsen
- Rådgiverbørsen er et nyt, internetbaseret værktøj, hvor iværksættere og vækstvirksomheder nemt og hurtigt kan finde de rette rådgivere, der kan hjælpe til vækst. Med rådgivere menes for eksempel revisorer, advokater og konsulenter
- Værktøjet giver virksomheder mulighed for at søge efter rådgivere ud fra specifikke kvalifikationer, beliggenhed og tidligere referencer. Derudover giver rådgiverbørsen gode råd og praktisk information om, hvordan virksomhederne bedst kan udarbejde aftaler med eksterne rådgivere.
- For rådgiverne er rådgiverbørsen et oplagt medie til at markedsføre deres ydelser og komme i kontakt med den interessante målgruppe af iværksættere og vækstvirksomheder.
- Værktøjet er udviklet af Væksthus Midtjylland, men databasen indeholder rådgivere fra hele landet og er således et tilbud fra alle fem regionale Væksthuse.
- Den nye rådgiverbørs går i luften i forbindelse med Rådgiverkonferencen, der løber af stablen den 19. november på Arkitektskolen i Århus.
|
Fakta om Væksthusene
I Væksthusene kan virksomheder på Danmarks regning få lagt en vækstplan og gjort udfordringer til muligheder. Væksthusene kortlægger vækstpotentialet og kvalificerer, hvor virksomhederne kan sætte ind for at skabe vækst. Det sker med fokus på områderne: Salg og markedsføring, teknologi og innovation, internationalisering, finansiering og økonomi samt ledelse og strategi. Når vækstplanen er lagt, henviser Væksthusene straks virksomhederne til rådgivning og problemløsning hos relevante private og andre aktører. I perioden fra 1. januar 2009 til 26. august 2009 har Væksthusene henvist 74 procent af de vejledte virksomheder til mindst én anden rådgiver. 76 procent af disse henviste virksomheder er henvist til private rådgivere. Væksthusene arbejder desuden tæt sammen med de lokale erhvervskontorer, som yder grundlæggende vejledning om etablering og drift af virksomhed. Samarbejdet med de private rådgivere, den lokale erhvervsfremme og andre offentlige aktører gør, at Væksthusene skaber en samlet indgang til alle former for relevant hjælp til iværksættere og nye virksomheder med vækstpotentiale. Regeringen har en ambitiøs målsætning om, at Danmark i 2015 skal være blandt de lande i verden, der har flest vækstiværksættere. Her har Væksthusene en helt afgørende rolle med udvikling af nye tilbud til potentielle vækstvirksomheder. Der er 5 væksthuse – et i hver region: Væksthus Hovedstadsregionen med afdelinger i København, Tåstrup, Hillerød og på Bornholm, Væksthus Midtjylland med afdelinger i Århus og Herning, Væksthus Nordjylland i Aalborg, Væksthus Sjælland med afdelinger i Vordingborg og Roskilde, samt Væksthus Syddanmark i Odense. Væksthusene har tilsammen godt 130 medarbejdere. Væksthusene blev etableret i 2007 af kommunerne efter en aftale mellem regeringen og KL. Økonomi- og Erhvervsministeriet indgår resultatkontrakter med Væksthusene om en bevilling på ca. 90 millioner kroner årligt i perioden 2007-2010. Midlerne suppleres af mindst 162 millioner kroner fra globaliseringsmidlerne til iværksætteri som er til rådighed for kvalitets- og kompetenceløft i Væksthusene. I perioden 1. januar 2009 til 26. august 2009 har husene kortlagt vækstpotentialet for i alt 1.382 virksomheder, hvoraf 83,1 procent er tilfredse eller meget tilfredse. En kendskabsanalyse foretaget af Capacent viser, at væksthuskunder i højere grad end andre virksomheder forventer vækst over de næste tre år. Analysen viser også, at virksomheder, der har fået lagt deres vækstplan i Væksthusene, har større tendens til at benytte private rådgivere sammenlignet med virksomheder, der ikke har været i kontakt med Væksthusene. Væksthusene og Erhvervs- og Byggestyrelsen organiserer i tæt samarbejde kampagnen ”Maximer dit potentiale”, der foregår i hele landet i uge 47. Væksthusene koordinerer de mange lokale virksomhedsarrangementer. Læs mere på www.uge47.dk.
|