Spring hovednavigationen over

Efteruddannelse som bæredygtighedsrevisor: Hvad gælder egentlig?

På baggrund af dialog med Erhvervsstyrelsen og de spørgsmål, vi har modtaget fra medlemmerne, giver vi her et overblik over de vigtigste regler.

Marianne Ploug Chef for revision og regnskab


Dato 28.09.26
Læsetid 2 min.

Artikeltype Faglig artikel
Emne ESG og bæredygtighed

Mange revisorer gør i øjeblikket status over deres efteruddannelse. Samtidig har FSR Danske Revisorer modtaget en række spørgsmål om, hvor mange timer der kræves, hvordan reglerne skal fortolkes, og hvilke særlige forhold der gælder for revisorer, der er blevet godkendt som bæredygtighedsrevisorer i løbet af den nuværende treårsperiode.

Krav om 30 timers efteruddannelse inden for bæredygtighed

Når en revisor er godkendt som bæredygtighedsrevisor, anses vedkommende efter Erhvervsstyrelsens fortolkning for at være specialiseret inden for bæredygtighed. Det betyder, at mindst 30 af de obligatoriske efteruddannelsestimer skal relateres til bæredygtighedsområdet.

De 30 timer indgår som en del af de 120 timers efteruddannelse. De 30 timer kommer således ikke oven i det almindelige krav om efteruddannelse.

Efteruddannelse inden for bæredygtighedsområdet kan være inden for både revisions- og erklæringsområdet og anden relevant lovgivning og faglige standarder. Der er ikke krav om en bestemt fordeling mellem de to fagområder.

Bæredygtighedsakademiet kan opfylde kravet

Et spørgsmål, som FSR – danske revisorer ofte modtager, er, om deltagelse på FSR Danske Revisorers Bæredygtighedsakademi tæller med i opfyldelsen af kravet om efteruddannelse inden for bæredygtighed.

Svaret er ja. Har en revisor gennemført Bæredygtighedsakademiet hos os eller tilsvarende uddannelse med 30 timers relevant efteruddannelse, vil disse timer kunne medregnes ved opgørelsen af kravet.

Erhvervsstyrelsen har bekræftet, at efteruddannelsestimer inden for bæredygtighed, som er gennemført efter godkendelse som statsautoriseret revisor, men før den formelle godkendelse som bæredygtighedsrevisor, kan medregnes som efteruddannelse.

For mange revisorer betyder det, at kravet til bæredygtighedsrelateret efteruddannelse i den aktuelle efteruddannelsesperiode 2024-2026 allerede er opfyldt.

Kravet gælder fra godkendelsestidspunktet

Kravet om bæredygtighedsrelateret efteruddannelse gælder fra tidspunktet for godkendelsen som bæredygtighedsrevisor.

For de flestes vedkommende er det i sommeren 2024, da det først var muligt at blive godkendt som bæredygtighedsrevisor på det tidspunkt.

Revisorer, der er godkendt som bæredygtighedsrevisor i 2024, vil kunne foretage en forholdsmæssig reduktion af timerne, så kravet kun gælder for 2/3 af perioden i perioden 2024-2026.

  • Revisorer, der har været på FSR Danske Revisorers Bæredygtighedsakademi (eller tilsvarende) i 2023, vil skulle have 20 times efteruddannelse i den indeværende efteruddannelsesperiode 2024-2026.
  • Revisorer, der har været på FSR Danske Revisorers Bæredygtighedsakademi (eller tilsvarende) i 2024, vil allerede have 30 timers efteruddannelse inden for bæredygtighed i den indeværende efteruddannelsesperiode, og der vil ikke være krav om yderligere efteruddannelse i perioden.

Revisorer, der er godkendt som bæredygtighedsrevisor i 2025, vil kunne foretage en forholdsmæssig reduktion af timerne, så kravet kun gælder for 1/3 af perioden i perioden 2024-2026.

  • Revisorer, der har været på FSR Danske Revisorers Bæredygtighedsakademi (eller tilsvarende) i 2025, vil allerede have 30 timers efteruddannelse inden for bæredygtighed i den indeværende efteruddannelsesperiode, og der vil ikke være krav om yderligere efteruddannelse i perioden.

Der er ikke krav om et bestemt antal timer hvert år

Nogle medlemmer har spurgt, om de 30 timer skal fordeles med eksempelvis 10 timer om året. Det er ikke tilfældet. Reglerne opstiller ikke krav om en årlig fordeling. Det afgørende er, at det samlede krav er opfyldt ved udgangen af den relevante treårsperiode, og at revisor kan dokumentere timerne i tilfælde af en kontrol.

Kan overskydende timer overføres?

Ja. Bæredygtighedsrelaterede efteruddannelsestimer kan overføres til den næste treårsperiode på samme måde som øvrige efteruddannelsestimer, hvis betingelserne i efteruddannelsesbekendtgørelsen er opfyldt.

Det forudsætter, at revisor samlet set har gennemført mere end det lovpligtige antal efteruddannelsestimer, og at der er gennemført mere end de krævede 30 timer inden for bæredygtighedsområdet.

Der kan maksimalt overføres 20 timer til den efterfølgende periode.

Husk dokumentationen

Det er den enkelte revisors ansvar at kunne dokumentere gennemført efteruddannelse. I en eventuel kontrol af efteruddannelse skal revisor kunne dokumentere både det samlede antal timer, og hvor mange af timerne der relaterer sig til bæredygtighedsområdet.

Kort fortalt

Hvis du er godkendt som bæredygtighedsrevisor, skal du være opmærksom på tre centrale forhold:

  • Mindst 30 timer af efteruddannelsen skal relateres til bæredygtighedsområdet.
  • Kravet gælder fra tidspunktet for godkendelsen som bæredygtighedsrevisor, og der kan derfor ske forholdsmæssig reduktion i den første treårsperiode.
  • Har du gennemført FSR Danske Revisorers Bæredygtighedsakademi eller tilsvarende uddannelse, vil du i mange tilfælde allerede have opfyldt kravet i den indeværende efteruddannelsesperiode 2024-2026.

Relevante kurser

Find kurser, webinarer og konferencer inden for revisors fagområder.

Som medlem får du din efteruddannelse til medlemspris.

22.10.26 - 10.00-11.00

Beviser ved revisors erklæring på bæredygtighedsrapportering - inkl. brug af AI værktøjer

10.11.26 - 09.00-10.00

Seneste nyt på bæredygtighedserklæringer

Medlemspris 599 kr.

19.11.26 - 10.00-11.00

Global bæredygtighedsrapportering og anti-ESG: Regler, tendenser og udfordringer

03.12.26 - 10.00-11.00

ESG efter Omnibus – hvilke bæredygtighedsdata er faktisk værd at bruge?

31.12.26 - 00.00 -
01.01.27 - 00.00

Frivillig standard for SMV'ers bæredygtighedsrapportering (VSME)