21. juli 2023

Indblik Tiltrækning og tilknytning

”Hellere en dygtig medarbejder i en fleksibel rolle end ingen”

RSM Danmark har med fokus på blandt andet fleksibilitet skabt en arbejdsplads, hvor medarbejdernes tilfredshed med balancen mellem arbejde og fritid er væsentlig højere end branchens gennemsnit. Vi har talt med Hans Peter Roug, som er statsautoriseret revisor og partner i RSM Danmark.


Hans Peter Roug

Hos RSM Danmark mærker de også, at det er svært at finde kvalificeret arbejdskraft. Foto: Mette Johannsen

Tekst/Søren Willemoes Poulsen, kommunikationskonsulent hos Dansk Erhverv

"Revisor til Fredericia: Er du revisor, og drømmer du om et job, hvor fagligheden er i top, arbejdsglæden stor, og hvor der er gode karrieremuligheder? – Så er det måske dig, vi søger i Fredericia."

"Revisor til Fjerritslev: Hos RSM får du en hverdag med højt til loftet og en flad struktur. Vi lægger vægt på, at vi har en stor gensidig fleksibilitet, så både arbejde og familieliv kan gå op i en højere enhed."

"Revisortrainee – start september 2023: Som trainee i RSM har du masser af muligheder – lige nu søger vi trainees i tre byer."

Ja, det tager kun et hurtigt kig på RSM Danmarks hjemmeside, før man ser, at revisionsvirksomheden med de godt to hundrede medarbejdere fordelt på 13 kontorer rundt i Danmark deler skæbne med resten af den danske revisorbranche: Der mangler arbejdskraft.

Det erkender Hans Peter Roug, som er statsautoriseret revisor og partner i RSM Danmark, da også gerne:

”Vi kan helt klart mærke, at udbuddet af kvalificeret arbejdskraft er lavt.”

Og det har betydning for forretningen, uddyber han:

”Vi må desværre sige nej til nye kunder, for hvis vi skal have nye ind, skal vi have eksisterende ud.”

Fokus på fleksibilitet

Det er RSM Danmark ikke ene om. FSR’s analyse fra april 2023 viser, at en tredjedel af virksomhederne siger nej til nye opgaver, som ikke er traditionelt revision/regnskab på grund af manglende medarbejderressourcer. Analysen viser også, at syv ud af ti revisionsvirksomheder har problemer med at tiltrække godkendte revisorer.  

Det er en kæmpe udfordring, som kræver strukturelle og politiske ændringer, men for revisionshusene er det også en udfordring, som de her og nu forsøger at løse.

Hos RSM Danmark gør man det blandt andet ved at fokusere på at skabe et fleksibelt arbejdsliv, hvor der er balance mellem arbejde og fritid, forklarer Hans Peter Roug og fortsætter:

”Det, vi selv kan gøre, er at arbejde for, at vores ansatte er glade og gerne vil blive hos os. Det gør vi blandt andet ved at give meget frie rammer i forhold til planlægningen af arbejdet.”

Det indebærer blandt andet, at der bliver taget stort hensyn til, hvilke stadier i livet medarbejderne er på.

”Vi er meget fleksible i forhold til arbejdstid, så hvis du kun vil arbejde 32 timer og hente børn tidligt, så finder vi en løsning på det. Vi vil meget hellere have en dygtig medarbejder tilknyttet i en fleksibel rolle end slet ingen,” siger han og uddyber:

”Selvfølgelig er der tidspunkter op til en deadline, hvor der virkelig er tryk på, men vi gør meget ud af at skabe en kultur, hvor man ikke skal arbejde 60-70 timer om ugen for at blive belønnet.”

Den indsats betaler sig, for mens 47 procent af medarbejderne i branchen ifølge FSR’s analyse er tilfredse med work-life-balancen, så svarer 78 procent af medarbejderne i RSM Danmarks egen medarbejdertilfredshedsundersøgelse, at der er en god balance mellem arbejde og fritid.

”Det er jeg selvfølgelig stolt af, og jeg tror bestemt også, at det har betydning for, at vi generelt er gode til at tilknytte vores medarbejdere.”

Musikfestival og fodboldturnering

Et andet fokusområde er at skabe arbejdsglæde og sammenhold på tværs af kontorerne. Det indebærer blandt andet, at medarbejderne hjælper et andet kontor, hvis der er ekstra travlt på grund af sygdom eller barsel.

I den mere kulørte ende bliver alle medarbejdere i år inviteret til RSM’s egen musikfestival, mens virksomheden sender et herrehold og et damehold til RSMs Europamesterskaber i fodbold i Holland.

”Vi gør meget som samlet virksomhed, og så har de enkelte kontorer også selv en personaleforening, som arrangerer forskellige sociale arrangementer for at skabe sammenhold og arbejdsglæde,” siger Hans Peter Roug og peger igen – man er vel revisor – på tallene:

”Vores medarbejdertilfredshedsundersøgelse viser, at ni ud af ti ansatte er tilfredse eller meget tilfredse med at arbejde i RSM, så det virker ganske godt.”

En anden del af forklaringen på den glæde er, at RSM Danmark gør meget ud af karriererådgivning med blandt andet mentorordninger og efteruddannelse, vurderer Hans Peter Roug.

Turen går til Lanzarote

RSM Danmark er altså ret gode til at tilknytte medarbejderne, men hvordan står det til med den mindst lige så vigtige del, der handler om at tiltrække medarbejderne?

Nogenlunde som resten af branchen vurderer Hans Peter Roug:

”Det er udfordrende, for kampen om medarbejderne er hård, og den begynder allerede på uddannelsesinstitutionerne.”

Derfor gør RSM Danmark en dyd ud af at forsøge at være så synlig som mulig på uddannelserne samt overbevise de unge talenter om, at deres fremtid skal ligge hos RSM Danmark.

”Det gør vi blandt andet ved at invitere eleverne på en tur til Lanzarote, hvor vi både har faglige og sociale aktiviteter. Og så forsøger vi at skabe så individuelle forløb som muligt, så vi kan tage hensyn til, at de unge mennesker kommer med forskellig uddannelsesbaggrund.”

”Vi kan forhåbentligt se resultater om nogle år”

Selvom RSM Danmark er ganske gode til at tilknytte medarbejderne, forudser Hans Peter Roug, at udfordringerne med manglende arbejdskraft vil fortsætte de kommende år. En del af udfordringen kan afhjælpes af teknologi, som forhåbentligt kan frigive nogle ressourcer til de lidt mere interessante rådgivningsopgaver. Det vil dog også kræve, at der ikke bliver indført mere bureaukrati og unødvendige regler, som både revisionshusene og kunderne bruger alt for mange ressourcer på, pointerer han og fortsætter:

”Hvis det sker, så tror jeg også, at vi om nogle år vil se resultater af det arbejde, som vi og resten af branchen gør for at tiltrække og tilknytte medarbejdere. Det håber jeg i hvert fald.”

Medlemsfordele

Faglige nyheder
Rabat på kurser
Arrangementer og events
1 person forklarer en anden at hvis du er ansat i en medlemsvirksomhed, så kan du blive interessemedlem gratis
Læs mere