07. november 2025
Guldfuglene anno 2025 viser vejen for fremtidens revisorer
Alberina Rusiti og Terese Marie Vejrup Mogensen fra Copenhagen Business School modtager årets Danica Pris for et kandidatspeciale, der giver et ærligt indblik i de første år som ung revisor – og i de faktorer, der styrker tilknytningen til branchen. Som årets guldfugle viser de to specialeskrivere vejen med ny viden, nysgerrighed og modet til at tænke nyt.
Der var både grin og store smil, da Alberina Rusiti og Terese Marie Vejrup Mogensen blev kaldt op på scenen som vindere af den prestigefyldte Danica Pris 2025:
”Det er en helt syret oplevelse at vinde Danica Prisen. Vi havde slet ikke forventet det, så vi er bare megaglade, stolte og overraskede. Det er en kæmpe anerkendelse af et halvt års arbejde.”
Deres kandidatspeciale, ’Det stille exit – En kvalitativ undersøgelse af yngre revisorers beslutning om at blive i eller forlade branchen’ undersøger, hvordan unge revisorer oplever deres første år i branchen, og hvad der får dem til at trives og føle sig hjemme på deres arbejdsplads.
”Specialet rammer et emne, som hele branchen beskæftiger sig med lige nu – nemlig, hvordan vi skaber et miljø, hvor unge talenter trives og kan se en fremtid for sig. Det formår at kombinere solid teoretisk forståelse med et sjældent menneskeligt indblik, og det gør det både modent og modigt,” lød det ved prisoverrækkelsen fra Thomas Riise Johansen, professor ved CBS og en del af bedømmelsesudvalget rundt om Danica Prisen.
Et ærligt blik på revisors første år i job
De to prisvindere har gennem 13 dybdegående interviews med nuværende og tidligere medarbejdere i Big4-firmaer kortlagt de mekanismer, der påvirker unge medarbejderes tilknytning til branchen.
Specialet blev rost for sin dybde og relevans og for sin evne til at koble teori, empiri og refleksion på et område, der er fagligt komplekst.
”Vi håber, at vores speciale kan give branchen et mere ærligt billede af, hvordan de første år som revisor opleves. For os handlede det om at beskrive udfordringerne, men også at vise, hvordan små ændringer i ledelse, forventninger og dialog kan styrke tilknytningen og lysten til at blive på arbejdspladsen og i branchen,” uddyber de to guldfugle.
Når grønne værdier møder kolde tal
Anders Høyer og Anders Mathias Olesen fra Aarhus Universitet modtog andenpladsen ved Danica Pris-uddelingen for specialet, “Regnskabskvalitet og bæredygtighed”, som undersøger sammenhængen mellem virksomheders finansielle kvalitet og deres bæredygtighedsperformance.
Bæredygtighedsrapportering er et af de områder, der udvikler sig hurtigst i disse år – ikke mindst med implementeringen af CSRD og de nye ESG-standarder, som stiller langt større krav til virksomheders dokumentation og transparens.
Netop derfor er specialets konklusioner særligt aktuelle: gennem omfattende data fra børsnoterede virksomheder i 26 lande viser specialet, at virksomheder med høj bæredygtighedsperformance generelt har højere regnskabskvalitet. Det bidrager med ny og relevant viden til forståelsen af, hvordan troværdighed og gennemsigtighed i rapportering hænger tæt sammen med virksomheders arbejde med ESG.
”Specialet udmærker sig ved et stærkt forskningsdesign, en imponerende, international vinkel og evnen til at arbejde med en kompleks analyse på en meningsfuld måde. Det viser, hvordan solid metode og faglig nysgerrighed kan gå hånd i hånd med indsigt, som branchen faktisk kan bruge i praksis,” forklarede Thomas Riise Johansen på vegne af bedømmelsesudvalget.
På kanten af going concern
Nanna Glavind og Kathrine Emilie Kvist Kristensen fra Aarhus Universitet modtog tredjepladsen for specialet, “Vurdering af going concern ved revision og udvidet gennemgang”.
De har med stor grundighed undersøgt, hvordan revisors vurderinger af en virksomheds fortsatte drift kan variere afhængig af revisionsformen – og hvilke konsekvenser det har for såvel kvaliteten af regnskabet som tilliden til revisor.
Bedømmelsesudvalget roste specialet for sin metodiske styrke, sin datadybde og sit fokus på et område med væsentlig samfundsrelevans.
”Vi har arbejdet med et område, der fylder meget i praksis, men hvor der stadig mangler viden. Og den viden har været vigtig for os at bidrage med gennem vores speciale. Vi ønskede at belyse revisors vurderinger af going concern fra en ny vinkel – og give stof til eftertanke i forhold til, hvordan vurderingerne håndteres i både revision og udvidet gennemgang,” forklarede de to specialeskribenter.
En branche i bevægelse
I forlængelse af Danica Prisen løb årets ungeevent i revisorbranchen samtidig af stablen, nemlig KarriereKig. Blandt gæsterne var en masse nysgerrige unge, der havde taget tid ud af kalenderen for at lære revisorbranchen bedre at kende.
“Når 250 unge fylder et rum med grin, nysgerrighed og skarpe spørgsmål, så mærker man, hvorfor revision er så meget mere end bare tal. Revisorbranchen har brug for mennesker, der er nysgerrige, for vi er en branche i bevægelse,” forklarede aftenens vært, Lene Lind, underdirektør i FSR – danske revisorer og uddyber:
”Vi har fået rigtig god respons fra deltagerne, som går hjem med flere nuancer på vores branche; nemlig at her er plads til både ambitioner, samarbejde og diversitet. Og så er koblingen over mod Danica Prisen utrolig meningsfuld, for prisen er et kæmpe skulderklap til årets tre vinder-specialer, der hver især viser, hvordan ny viden og nye perspektiver kan inspirere branchen.”
35 år med Danica Prisen
Årets prisuddeling var ekstra særlig, for i år kunne Danica Prisen fejre sit 35-års jubilæum. Ved prisoverrækkelsen fremhævede Henrik van der Pals, markedsdirektør i Danica, den særlige rolle, de studerende spiller i at styrke tilliden:
“Hos Danica bygger vores arbejde på tillid til de virksomheder, vi samarbejder med. Derfor er det inspirerende at se, hvordan de unge gennem Danica Prisen bidrager til at styrke kvalitet og vidensgrundlag i dansk erhvervsliv. Når de dykker ned i alt fra regnskabskvalitet til bæredygtighed, giver de os et bedre grundlag for at forstå og vurdere virksomheder. Det gavner os alle – både som investorer og som samfund.”
Danica Prisen blev første gang uddelt i 1991 og uddeles i dag i samarbejde mellem FSR – danske revisorer og Danica. Formålet med prisen er at fremme forskning inden for revisors arbejdsfelt og med særligt fokus på revision, regnskab og skat. Samtidig bidrager prisen til at udvikle branchen med ny viden på et højt, fagligt niveau.
Drømmer du om at blive den næste guldfugl?
Læs mere om Danica Prisen, og hvordan du indstiller dit speciale på fsr.dk/danicaprisen - for vi uddeler selvfølgelig også en pris til de tre bedste afhandlinger på cand.merc.aud.-studiet i 2026.
Vil du se, hvad der har optaget årets kandidater? Dyk ned i de indstillede specialer til Danica Prisen 2025.