31. januar 2023

FSR i medierne Presseklip

Revisorerne opruster til opgaven med at tjekke virksomhedernes bæredygtighedsdata

Revisorerne får en stor rolle, når danske virksomheder fra 2024 skal til at rapportere om de ting, der ligger uden for den finansielle del af forretningen - miljø, socialt ansvar og virksomhedsledelse - som følge af CSRD-direktivet fra EU.


Billede af Ulrik Jørstad Gade

Ulrik Jørstad Gade Politisk seniorrådgiver
hwt@sfe.qx 2683 2638

Artiklen er oprindeligt skrevet af en anden medarbejder



Nedenstående er et resumé. Læs hele artiklen hos Børsen.

Inden længe skal danske virksomheder rapportere om bæredygtighed, og den store opgave er revisorerne ved at ruste sig til lige nu. Chef for revision og rapportering i FSR - danske revisorer, Thomas Krath Jørgensen fortæller i den sammenhæng, at de største revisionsfirmaer - hvor også de største danske virksomheder er kunder - har rekrutteret og uddannet i stor stil over længere tid for at blive klar til opgaven.

"De største revisionsfirmaer har typisk afdelinger, som i mange år har rådgivet og afgivet erklæringer om bæredygtighedsrapportering, men hele revisorbranchen skal jo være klar, og her har revisorbranchen de samme rekrutteringsudfordringer som mange andre brancher i Danmark. Bæredygtighed er dog et emne, der er meget stor interesse for at arbejde med, og det hjælper jo lidt på det," siger han.

Medlemsfordele

Faglige nyheder
Rabat på kurser
Arrangementer og events
1 person forklarer en anden at hvis du er ansat i en medlemsvirksomhed, så kan du blive interessemedlem gratis
Læs mere