Skat og moms ved udlejning og salg af fast ejendom
Bliv ajourført om praksis og lovgivningen om skat og moms ved udlejning og salg af fast ejendom.
Både salg og udlejning af fast ejendom giver anledning til både skatte- og momsmæssige overvejelser og ikke mindst udfordringer. Reglerne er komplicerede, og der sker løbende praksisændringer og præciseringer, ikke mindst på momsområdet i relation til salg af fast ejendom.
Dette kursus dykker ned i udvalgte og aktuelle emner inden for området, så du er opdateret på seneste nyt.
Når du deltager på dette kursus modtager du derfor:
- Bliv opdateret på seneste nyt – herunder også praksisændringer og præciseringer. Det handler fx om den nye lagerbeskatningsmodel af fast ejendom.
- Kend de foreløbige skattemæssige konsekvenser af den nye ejendomsvurderingslov.
- Få et godt indblik i området, så du selv kan lokalisere muligheder og risici.
Dette kursus er målrettet godkendte revisorer og erfarne medarbejdere, der beskæftiger sig med området i det daglige – såvel som rådgiver eller revisor.
Undervisningsform
Kurset er en kombination af indlæg, diskussion og eksempler.
Underviserteam
Vores undervisere består af Mikael Risager, skattepartner i BDO, og Chris Pedersen, momspartner i BDO. Chris underviste også på dette kursus i 2021.
Erfaringer fra tidligere år
Kurset fik i 2021 4,4 ud af 5 mulige for samlet tilfredshed med kurset, og vores underviser Chris modtog topkarakter!
Følgende udtalelser fra sidste år vil vi særligt fremhæve:
- "Jeg har ingen forslag til ændringer af kurset!"
- "Der var en god fordeling"
- ”Et rigtig godt og givende kursus”